درس شناخت ادبیات

ادبیات چیست؟

      بدون شک تا به حال از خواندن و یا شنیدن یک اثر ادبی زیبا لذت برده ایم.  در طول دوران تحصیلات مقدماتیمان با نویسندگان و شاعران بزرگی آشنا شده ایم  و از اندیشه های آنان در زندگی خود بهره برده ایم. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده ایم که چه چیز باعث اثر بخشی و دلنشینی آن آثار شده است؟ در این مقاله سعی داریم با توضیح معنای ادبیات و عناصر تشکیل دهنده آن ، علل زیبایی و تاثیر گذاری آثار ادبی را بررسی نمائیم.

       لغت "ادبیات" برگرفته از ریشه ی سه حرفی ادب می باشد که در لغت نامه دهخدا ، فرهنگ  ، پرهیخت و دانش معنی شده است و در واقع ادبیات به دانش های متعلق به ادب و کلیه ی علوم و آثار ادبی اطلاق می شود. اما جواب این پرسش که چه ارتباطی میان  آنچه امروزه به عنوان ادبیات در میان ما مصطلح است و آنچه  فرهنگ یا آئین خوانده می شود، وجود دارد را می توان در تعریفی که دکتر محمد علی ندوشن از ادب کرده است،  یافت." ادب که در آغاز به معنای رسم و آئین خوب زندگی کردن بود، ادب فنی (یعنی ایجاد آثار ادبی) را گسترش داد و در واقع ، ادب نفس با ادب درس ، پیوند گرفت و ادبیات ، وسیله ای شناخنه شد برای بهتر و زیباتر زندگی کردن."

       با توجه به این مطلب می توان دریافت که چگونه ادبیات با زندگی ما آمیخته است. ما همه روزه از عناصر سازنده ی آن ( یعنی خیال ، اسلوب ، عاطفه و معنی ) ، در اشکال متفاوت نظم و نثر تاثیر می پذیریم . از اندیشه هایی که از طریق آثار ادبی منتقل می شود ، پند هایی برای زندگی می آموزیم و بر اساس اینکه کدام یک از انواع ادبی ( غنایی، حماسی ، نمایشی و تعلیمی) برای ما دلنشین تر است ، مشتاق به خواندن آنها می شویم. پس می توان گفت آنچه موجب می شود یک فرد تمایل به خواندن اثری خاص داشته باشد یا نداشته باشد ، بیشتر به سلایق آن خواننده بستگی دارد و نمی توان عاملی کلی برای آن معرفی کرد. ممکن است فردی خیال را مهمترین عامل برای اثر بخشی بداند . این در حالی است که افرادی معنی را بر خیال ارحج می دانند، زیرا معتقند هدف از آن نوشته بیان عقاید و افکار شخص نویسنده یا شاعر است.

       در انتها می توان با تعریف ادبیات به گونه ای که دکترعبدالحسین زرین کوب آن را معرفی می نماید، دید کلی نسبت به این لغت بدست آوریم. او ادبیات را عبارت از آن گونه سخنانی می داند که از حد سخنان عادی ، برتر و والاتر بوده و مردم آن سخنان را در میان خود ضبط و نقل کرده اند و از خواندن و شنیدن آنها دگرگون گشته و احساس غم و شادی و لذت و الم کرده اند.  همچنین می توان گفت آنچه منجر به ماندگاری این آثار و نقل آنها گشته ، ارزشی است که احساسات لطیف و عواطف هنرمندانه ادبیات  به این آثار بخشیده اند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:22  توسط   |